Що таке ОСББ і для чого воно нам потрібно

:Об'єднання співвласників ОСББ, ОСББ, ТСББ, або як його називають в Європі, кондомініум, дає мешканцям цілий ряд додаткових переваг

 • Співвласники будинку через ОСББ самостійно формують свій бюджет, визначають внески на утримання будинку, штатний розклад, персональний склад правлення і співробітників, самостійно визначають підрядників (вивезення сміття, дезінсекція та ін.) І умови роботи з ними, мають реальну можливість впливу на якість надаваних ними послуг, самостійно визначають черговість робіт по поточному ремонту будинку.
 • У разі створення ОСББ істотно підвищується зацікавленість, відповідальність і, як наслідок, зффектівності управлення спільною власністю, поліпшується житлово-комунальне обслуговування.
 • Колишній власник зобов'язаний взяти участь у першому після приватизації капітального ремонту будинку - створення ОСББ «привертає» з місцевого і державного бюджетів кошти на капітальний ремонт будинку.
 • В особі ОСББ у співвласників будинку з'являється повноцінний представник їхніх інтересів, як перед органами влади, так і перед комунальними службами та іншими юридичними особами.
 • Тільки ОСББ гарантовано може отримати прибудинкову територію у власність, або у користування. Суспільство дає можливість уникнути проблеми, яка сьогодні є актуальною для багатьох городян - споруди на прибудинковій території додаткових будівель, так званого ущільнення забудови.
 • За допомогою ОСББ можна забезпечити залучення додаткового доходу на утримання будинку з джерел, які раніше не використовувалися, або ж «працювали» на ЖЗК. До цих джерел відноситься оренда підвалів, в тому числі операторами телефонного, телевізійної та інтернет-зв'язку, парковка у дворі тощо.

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) - це неприбуткова юридична особа, створена власниками житлових і нежитлових приміщень для спільного розпорядження, утримання та управління своїм будинком та прибудинковою територією.

Тобто ОСББ створюється на основі права спільної власності і представляє лише співвласників нерухомості, щоб вирішувати - хто обслуговуватиме будинок, яка буде квартплата, кому здавати в оренду нежитлові приміщення і т.д.
При цьому важливо розуміти, що об'єднання співвласників несе лише управлінські повноваження, а не стає власником будинку в цілому. Співвласниками будинку і з ОСББ, і без ОСББ як були, так і залишаються власники квартир, якщо тільки право власності не передано ними об'єднанню в установленому законом порядку.
За своєю формою об'єднання співвласників близькі до вже відомих з радянських часів житлово-будівельним кооперативам.

Регламентування діяльності ОСББ присвячені:


 • стаття 385 в Цивільному кодексі України;
 • спеціальний для кондомініумів Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»;
 • постанова КМУ від 11.10.2002 р. № 1521 «Про реалізацію Закону України" Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку »;
 • .наказ Держжитлокомунгоспу України від 27.08.2003. № 141 «Про затвердження Типового статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та Типового договору відносин власників житлових і нежитлових приміщень та управителя»

 • Створювати будком або ОСББ - залежить від тих завдань, які мешканці ставлять перед собою. Якщо мова йде просто про контроль за ЖЕКом, то досить і легалізованого шляхом повідомлення будинкового комітету.
  Однак суспільний контроль - це тільки контроль, а ніяк не ефективне управління своєю власністю.
  На відміну від будинкового комітету об'єднання співвласників саме вирішує - як обслуговувати будинок і куди витрачати гроші, що в результаті дає значно якісніше і дешевше утримання свого будинку.
  .

  Але одночасно з'являється і відповідальність за будинок, звалити яку на кого-то вже не вдасться. Якщо ж поки Ви не готові взяти відразу на себе таку відповідальність, то можете підготуватися до цієї події заздалегідь і організувати будинковий комітет, в рамках якого Ви все разом «потренуєтеся» спілкуватися з ЖЕКом і іншими виконавцями послуг, а найголовніше - навчитеся колективно приймати рішення в інтересах всього Вашого будинку. При цьому, чим раніше ОСББ створитися у Вашому домі - тим більше виграють його мешканці, адже з кожним роком будинок все більше руйнується, і на його капітальне відновлення в майбутньому потрібно буде на порядки більше коштів, ніж зараз

  Read more