Шахраї масово беруть кредити на чуже ім’я: два способи захистити свої документи

Шахраї призвичаїлися брати кредити на чуже ім’я пачками. Багато українців отримують неприємні дзвінки про те, що їм необхідно виплатити кредит, який вони не брали, і на додачу – штрафи по ньому, які накапали за тривалий термін.

Журналісти розібралися, як аферистам вдається провернути схему, і знайшли два способи захистити себе від неї: паперовий і електронний.

Киянка Ріна Ванцович жила без кредитів, поки їй не подзвонили з банку. Працівник фінансової установи “обрадував” жінку тим, що вона винна три тисячі гривень позики, і ще тисячу – відсотки за нею. Коли жінка сказала, що жодного кредиту не брала, їй заявили, що у банку на руках всі документи. При перевірці з’ясувалося, що всі дані збігаються. Крім адреси. Але кредитну спілку, куди жінка звернулася разом з кореспондентами новин “Сегодня”, це не бентежить. Там запевняють, що жодної помилки немає, кредит є, потрібно платити. Постраждалій доведеться звертатися до суду, щоб відстояти свою правоту.

Думка юриста. Виграти таку справу в суді можна, впевнений юрист Микола Хахула. Але спочатку треба звернутися в поліцію: “Необхідно надати докази, що ми зверталися в поліцію і просимо провести почеркознавчу експертизу, що ми документів жодних не підписували. Суд з імовірністю в 99% встановить ці факти. Якщо дійсно людина має рацію, жодний суд не винесе рішення на користь кредитної спілки”.

Така шахрайська схема дуже поширена, кажуть кіберексперти. Шахраї скуповують копії документів у нечистих на руку фірм. Але є нюанс. Їх цікавлять переважно “чисті” копії документів – без написів на них. Щоб ваші паспорт та ІПН-код не використовували, потрібно просто засвідчувати їх рукописом. Тобто прямо на копіях написати, в яку компанію ви їх передаєте.

“Тобто, наприклад, якщо передаєте в компанію “Роги і копита”, так і пишете навскоси, через всю копію”, – пояснює Руслан Болгов, експерт з кібербезпеки.

Також можна внести власні дані в спеціальну базу. Це також вбереже від використання ваших документів третіми особами.

“Можна убезпечити себе, створивши в бюро кредитних історій або в іншій організації, яка має до цього відношення, заборону на отримання кредитів від вашого імені”, – говорить експерт.

Цю послугу можна отримати в будь-якому українському банку. (Джерело — internetua.com)