Хто має сплачувати земельний податок: члени садівницьких товариств чи садівницькі товариства?

Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що згідно з нормами Земельного кодексу України (далі — ЗКУ), громадяни України із земель державної і комунальної власності мають право набувати безоплатно у власність або на умовах оренди земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва.

Члени садівницьких товариств мають право приватизувати земельну ділянку і така приватизація здійснюється без згоди на те інших членів цього товариства.

Землі загального користування безоплатно передаються садівницькому товариству у власність і до них належать земельні ділянки, зайняті захисними смугами, дорогами, будівлями та спорудами загального користування.

Використання земельних ділянок садівницьких товариств здійснюється відповідно до закону та статутів цих товариств.

Фізичні особи та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗКУ, або за результатами аукціону. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених ЗКУ.

Так, громадянам України можуть безоплатно передаватись земельні ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва у розмірі не більше 0,12 гектара.

Право власності на земельну ділянку, право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав,оформленої відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» .

Використання землі в Україні є платним. Платниками земельного податку є, зокрема, власники земельних ділянок та землекористувачі, а об’єктами оподаткування — земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні ст. 269 та 270 Податкового кодексу України (далі — ПКУ).

Власники земельних ділянок — це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до закону набули права власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності відповідно п.п. 14.1.34 п. 14.1 ст. 14 ПКУ.

Землекористувачі — це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди — п.п.14.1.73 п.14.1 ст.14 ПКУ.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Якщо земельні ділянки приватизовані громадянами — членами садівничого товариства і кожен громадянин отримав документ, що засвідчує право на земельну ділянку, то такі громадяни, крім тих, кому надані пільги щодо сплати земельного податку, є платниками земельного податку. Нарахування фізичним особам сум земельного податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 01 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку.

Садівницьке товариство є платником земельного податку за земельні ділянки, включаючи земельні ділянки загального користування, надані такому товариству для ведення садівництва і щодо яких члени товариства не оформили право на свою земельну ділянку.

Нагадуємо, що відповідно до ст.281 ПКУ від сплати земельного податку звільняються такі категорії фізичних осіб:

— особи з інвалідністю І-ї та ІІ-ї групи,

— фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років,

— пенсіонери (за віком),

— ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»,

— фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Звільнення від сплати земельного податку для таких категорій ФО поширюється на земельні ділянки, визначені п.281.2 ст.281 ПКУ.

(ГУ ДПС у Київській області)